spacegirlgabz
spacegirlgabz spacegirlgabz
  • 30-07-2020
  • Mathematics
contestada

If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
A) $0.11
B) $0.13
C) $1.23
D) $4.29

Relax

Respuesta :

omichel0479 omichel0479
  • 30-07-2020

Answer:

A) $0.11

Step-by-step explanation:

Since a dozen (12) eggs cost $1.35. You will divide $1.35 by 12. And it will equal 0.1125. Round it up it equals to 0.11.

Answer Link

Otras preguntas

Find 37.5% of 5280 feet
Why did the Bonus Army march on Washington, D.C.?
Both producers and consumers are a source of food for?
Which was a result of the conflict between Spain and England during the late 1500s? A. The Spanish sent the fleet of ships known as the Armada to invade Engla
what year did Jane Addams go to Rockford university?
scientific notation: 46,500000
express the product in simplest form 8/2x+8 * x^2-16/4
At a grocery store, a 24-pack of 16.9 ounce water bottles is sold for $4.99. Determine the price per gallon. Round to the nearest penny.
What is the answer to 3 4/15 + 1 3/10
1.) All mutation assist an organisms survival. True or False 2.) Genes are arranged in coiled strands called centromeres. True or False. 3.) Pennelt squares r