Answer:
Effect on income= $40,275 increase
Explanation:
Giving the following information:
The Clyde Corporation's variable expenses are 25% of sales.
Increase in fixed costs= $18,900
Increase on income= $78,900
To calculate the effect on income, we need to use the following formula:
Effect on income= increase in contribution margin - increase in fixed costs
Effect on income= (78,900*0.75) - 18,900
Effect on income= $40,275 increase