Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Purchases:
(1) 185 units at $5
(2) 570 units at $6
(3) 130 units at $7
Ending inventory in units= 260
To calculate the ending inventory under the FIFO (first-in, first-out) method, we need to use the cost if the last units incorporated into inventory:
Ending inventory cost= 130*7 + 130*6= $1,690
To calculate the ending inventory under the LIFO (last-in, first-out) method, we need to use the cost if the firsts units incorporated into inventory:
Ending inventory cost= 185*5 + 75*6= $1,375