please help!!!!! idk how to do this

Answer:
30 seconds.
Step-by-step explanation:
So, we have the equation:
[tex]h(t)=-16t^2+h[/tex]
Where t is the time in seconds and h is the initial height.
A barometer falls from a weather balloon at a height of 14,400 feet. In other words, the initial height is 14,400. Substitute for h:
[tex]h(t)=-16t^2+14400[/tex]
We need to find when the barometer hits the ground. Ground level is 0 feet. Therefore, we can substitute h(t) for 0 and solve for the equation (solve for t) in order to find how long (in seconds) it took for the barometer to fall:
[tex]0=-16t^2+14400\\-14400=-16t^2\\900=t^2\\t=\pm\sqrt{900} \\\text{Time cannot be negative.}\\t=\sqrt{900}\\ t=30 \text{ seconds}[/tex]
Therefore, it took 30 seconds for the barometer to hit the ground when it fell at a height of 14,400 feet.
Edit: Spelling.