Respuesta :
Explanation:
KE = q
½ mv² = mCΔT
ΔT = v² / (2C)
ΔT = (200 m/s)² / (2 × 236 J/kg/°C)
ΔT = 84.7°C
This question involves the concepts of the law of conservation of energy.
The temperature change of the bullet is "84.38°C".
What is the Law of Conservation of Energy?
According to the law of conservation of energy, total energy of the system must remain constant. Therefore, in this situation.
[tex]Kinetic\ energy\ of\ bullet\ before\ impact=heat\ absorbed\ in\ bullet\\\\\frac{1}{2}mv^2=mC\Delta T\\\\\Delta T = \frac{v^2}{2C}[/tex]
where,
- ΔT = change in temperature of the bullet = ?
- C = specific heat capacity of silver = 237 J/kg°C
- v = speed of bullet = 200 m/s
Therefore,
[tex]\Delta T = \frac{(200\ m/s)^2}{2(237\ J/kg.^oC)}[/tex]
ΔT = 84.38°C
Learn more about the law of conservation of energy here:
https://brainly.com/question/20971995
#SPJ2