Respuesta :
Answer:
A 95% confidence interval for the population average debt load of graduating students with a bachelor's degree is [$17,022.05, $20,577.94].
Step-by-step explanation:
We are given that a random sample of 28 students had an average debt load of $18,800. It is believed that the population standard deviation for student debt load is $4800. The α is set to 0.05.
Firstly, the pivotal quantity for finding the confidence interval for the population mean is given by;
P.Q. = [tex]\frac{\bar X-\mu}{\frac{\sigma}{\sqrt{n} } }[/tex] ~ N(0,1)
where, [tex]\bar X[/tex] = sample average debt load = $18,800
[tex]\sigma[/tex] = population standard deviation = $4,800
n = sample of students = 28
[tex]\mu[/tex] = population average debt load
Here for constructing a 95% confidence interval we have used a One-sample z-test statistics because we know about population standard deviation.
So, 95% confidence interval for the population mean, [tex]\mu[/tex] is ;
P(-1.96 < N(0,1) < 1.96) = 0.95 {As the critical value of z at 5% level of
significance are -1.96 & 1.96}
P(-1.96 < [tex]\frac{\bar X-\mu}{\frac{\sigma}{\sqrt{n} } }[/tex] < 1.96) = 0.95
P( [tex]-1.96 \times {\frac{\sigma}{\sqrt{n} } }[/tex] < [tex]{\bar X-\mu}[/tex] < [tex]1.96 \times {\frac{\sigma}{\sqrt{n} } }[/tex] ) = 0.95
P( [tex]\bar X-1.96 \times {\frac{\sigma}{\sqrt{n} } }[/tex] < [tex]\mu[/tex] < [tex]\bar X+1.96 \times {\frac{\sigma}{\sqrt{n} } }[/tex] ) = 0.95
95% confidence interval for [tex]\mu[/tex] = [ [tex]\bar X-1.96 \times {\frac{\sigma}{\sqrt{n} } }[/tex] , [tex]\bar X+1.96 \times {\frac{\sigma}{\sqrt{n} } }[/tex] ]
= [ [tex]\$18,800-1.96 \times {\frac{\$4,800}{\sqrt{28} } }[/tex] , [tex]\$18,800+1.96 \times {\frac{\$4,800}{\sqrt{28} } }[/tex] ]
= [$17,022.05, $20,577.94]
Therefore, a 95% confidence interval for the population average debt load of graduating students with a bachelor's degree is [$17,022.05, $20,577.94].