Respuesta :

snog

Answer:

450 mins/night

Step-by-step explanation:

The average of a data set is the sum of all of the data divided by the number of data elements in the set. In this case, that would be:

(8 + 6.5 + 7 + 8.5) / 4

= 30 / 4

= 7.5 hours

7.5 hours is 7.5 * 60 = 450 mins/night

Answer:

450 mins per night

Step-by-step explanation:

average = [tex]\frac{sum \: of \: terms}{number \: of \: terms}[/tex]

average = (8 + 6.5 + 7 + 8.5)/4

average = 30/4

average = 7.5

The average is 7.5 hrs.

Convert hrs to mins.

7.5 × 60 = 450

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico