Answer: 9.52cm
Step-by-step explanation:
The data we have is:
Radius = 7cm
Angle of the arc = 1.36 rads
Now, the perimeter of a full circle is equal to:
P = 2*pi*r
Where 2*pi = 6.28 rads
Then the length of an arc of angle A is
P = A*r
then in our case:
P = 1.36*7cm = 9.52cm