Answer:
12 gallons
Step-by-step explanation:
Given the following :
Total amount of gas used by aircraft = 51 gallons
Flight departure time = 9:30 a.m
Arrival time of flight = 1:45p.m
Number of hours traveled by flight:
Arrival time - Departure time
1:45pm - 9:30a.m = 4hrs 15 minutes = [(60*4)+15] minutes = 240 + 15 = 255 minutes
Amount of gallons used per hour :
255 minutes = 51 gallons
I minutes = x
255x = 51 gallons
x = 51 / 255
x = 0.2 gallons
0.2 gallons per minute
1 hour = 60 minutes
Number of gallons per hour = (0.2 * 60) = 12 gallons