Respuesta :

Answer:

1.9cm

Step-by-step explanation:

The density d of a material is related to its mass m and volume V as follows;

d = [tex]\frac{m}{V}[/tex]             ------------------(i)

The material in question here is the lead ball.

Now, from known experiment;

the density of lead is 11.34g/cm³

From the question, the weight/mass of the lead ball is 326g

Substitute these values into equation (i) as follows;

11.34 = [tex]\frac{326}{V}[/tex]

V = [tex]\frac{326}{11.34}[/tex]

V = 28.75cm³

Now, since the ball is of course spherical, we can get the radius by using the following relation from the volume of a sphere;

V = [tex]\frac{4}{3} \pi r^3[/tex]          [V = volume, r = radius]

V = 28.75cm³

=> 28.75 = [tex]\frac{4}{3} \pi r^3[/tex]

=> 3 x 28.75 = 4 π r³

=> 86.25 = 4 π r³

=> 21.5625 = π r³      [Take π = 3.142]

=> 21.5625 = (3.142) r³      [divide both sides by 3.142]

=> 6.86 = r³              [Take the cube root of both sides]

=> ∛6.86 = ∛r³

=> 1.90 = r

Therefore, the radius is 1.9cm to the nearest tenth

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico