Find the indicated probability. Round to the nearest thousandth.
A study conducted at a certain college shows that 55% of the school's graduates find a job in their chosen field within a year after graduation. Find
the probability that among 7 randomly selected graduates, at least one finds a job in his or her chosen field within a year of graduating.
0.985
0.996
0.550
0.143

Respuesta :

Answer:

[tex]P(At\ least\ 1) = 0.985[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

Proportion = 55%

Required

Probability that at least one out of 7 selected finds a job

Let the proportion of students that finds job be represented with p

[tex]p = 55\%[/tex]

Convert to decimal

[tex]p = 0.55[/tex]

Let the proportion of students that do not find job be represented with q

Such that;

[tex]p + q = 1[/tex]

Make q the subject of formula

[tex]q = 1 - p[/tex]

[tex]q = 1 - 0.55[/tex]

[tex]q = 0.45[/tex]

In probability; opposite probabilities add up to 1;

In this case;

Probability of none getting a job + Probability of at least 1 getting a job = 1

Represent Probability of none getting a job with P(none)

Represent Probability of at least 1 getting a job with P(At least 1)

So;

[tex]P(none) + P(At\ least\ 1) = 1[/tex]

Solving for the probability of none getting a job using binomial expansion

[tex](p + q)^n = ^nC_0p^nq^0 + ^nC_1p^{n-1}q^1 +.....+^nC_np^0q^n[/tex]

Where [tex]^nC_r = \frac{n!}{(n-r)!r!}[/tex] and n = 7; i.e. total number of graduates

For none to get a job, means 0 graduate got a job;

So, we set r to 0 (r = 0)

The probability becomes

[tex]P(none) = ^nC_0p^nq^0[/tex]

Substitute 7 for n

[tex]P(none) = \frac{7!}{(7-0)!0!} * p^7 * q^0[/tex]

[tex]P(none) = \frac{7!}{7!0!} * p^7 * q^0[/tex]

[tex]P(none) = \frac{7!}{7! * 1} * p^7 * q^0[/tex]

[tex]P(none) = 1 * p^7 * q^0[/tex]

Substitute [tex]p = 0.55[/tex] and [tex]q = 0.45[/tex]

[tex]P(none) = 1 * 0.55^7 * 0,45^0[/tex]

[tex]P(none) = 0.01522435234[/tex]

Recall that

[tex]P(none) + P(At\ least\ 1) = 1[/tex]

Substitute [tex]P(none) = 0.01522435234[/tex]

[tex]0.01522435234+ P(At\ least\ 1) = 1[/tex]

Make P(At least 1) the subject of formula

[tex]P(At\ least\ 1) = 1 - 0.01522435234[/tex]

[tex]P(At\ least\ 1) = 0.98477564766[/tex]

[tex]P(At\ least\ 1) = 0.985[/tex] (Approximated)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico