Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Net income= $197,000
Selling price per unit= $152
Unitary variable cost= $90
Fixed costs= $571,800
Desired profit= 99,200 + 197,000= $296,200
First, we need to calculate the number of units sold:
Contribution margin per unit= 152 - 90= $62
Total contribution margin= net income + fixed costs
Total contribution margin= 197,000 + 571,800= $768,800
Units sold= total contribution margin / unitary contribution margin
Units sold= 768,800/62= 12,400 units
Now, to determine the number of units to be sold, we need to use the following formula:
Break-even point in units= (fixed costs + desired profir) / contribution margin per unit
Break-even point in units= (571,800 + 296,200) / 62
Break-even point in units= 14,000 units
Finally, we need to determine the selling price for 12,400 units and the desired profit of $296,200.
12,400= 868,000 / (selling price - 90)
-1,116,000 + 12,400selling price= 868,000
12,400 selling price = 1,984,000
selling price= $160