Answer:
a. 1
b. 0.465M NaOH
Explanation:
KHP reacts with NaOH as follows:
KHP + NaOH → KP⁻ + Na⁺ + H₂O
a. Molar ratio represents how many moles of NaOH reacts per mole of KHP. As you can see in the reaction, 1 mole of NaOH reacts with 1 mole of KHP. Molar ratio is:
1/1 = 1
b. With volume and molar concentration of the KHP solution you can find how many moles of KHP were added until equivalence point, thus:
15.5mL = 0.0155L ₓ (0.600 moles KHP / L) = 0.0093 moles of KHP
In equivalence point, moles of NaOH = Moles KHP. That means moles of NaOH titrated are 0.0093 moles NaOH.
The volume of the NaOH solution was 20mL = 0.020L. Molarity of the solution is:
0.0093 moles NaOH / 0.020L =