Respuesta :
Answer:
C = 150S + 3,500.
$6,050.
Step-by-step explanation:
It costs $3,500 to rent the trucks, so your constant/y-intercept will be $3,500.
It will cost $150 for every ton of sugar, so your slope will be $150.
You then have your equation:
C = 150S + 3,500.
If you were to transport 17 tons of sugar...
C = 150 * 17 + 3,500
C = 2,550 + 3,500
C = $6,050.
Hope this helps!
Answer:
C = $6050
Equation:
To write the equation, we have to remember that C is the total cost, so that means the equation should end in "= C". S is the amount of sugar, so the equation would look something like this:
[tex]3500+150(S)=C[/tex]
3500 is at the beginning since that is the cost for the trucks, and each ton of sugar costs $150, and that would get multiplied by S amount of sugar, to get the total cost, C.
Solving the equation
To solve the equation when S = 17, we simply have to plug in S as 17 into our equation we wrote above.
[tex]3500+150(17)=C[/tex]
150 * 17 is 2550, and 3500 + 2550 is 6050, which is C.
C = $6050