Respuesta :

Answer:

3000 m/s

Explanation:

The kinetic energy is:

KE = 3/2 kT

where k is Boltzmann constant and T is absolute temperature.

Kinetic energy is also:

KE = 1/2 mv²

where m is the mass and v is the speed.

1/2 mv² = 3/2 kT

mv² = 3kT

v = √(3kT / m)

v = √(3 × 1.38×10⁻²³ J/K × (273 + 27) K / 1.38×10⁻²⁷ kg)

v = 3000 m/s

3000 m/s is your answer
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico