Respuesta :

Answer:

[tex]F_{net} = 1905 N[/tex]

[tex]\boxed{a = 7.62 m/s^2}[/tex]

Explanation:

For net force:

Firstly, finding the force of friction:

[tex]F_{k} =[/tex] [tex](micro)_{k} m g cos \theta[/tex]

Where [tex](micro)_{k}[/tex] is the coefficient of friction, m =  250 kg and g = 9.8 m/s²

[tex]F_{k} = (0.17)(25)(9.8) cos (52)\\F_{k} = (41.65)(0.616)\\F_{k} = 25.59 \ N[/tex]

Now, Finding of the pulling box:

[tex]F = mgsin\theta[/tex]

[tex]F = (250)(9.8) Sin (52)\\F = 2450 * 0.788\\F = 1930.6[/tex]

So, The net Force is

[tex]F _{net} = F - F_{k}[/tex]

[tex]F_{net} = 1930.6 -25.6\\[/tex]

[tex]F_{net} = 1905 N[/tex]

For Acceleration:

[tex]F_{net} = m a[/tex]

For a, it is:

=> [tex]a = \frac{F_{net}}{m}[/tex]

=> a = 1905 / 250

=> a = 7.62 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico