Answer:
C.I = (371.88 , 458.12)
Step-by-step explanation:
Given that:
sample size n = 100
sample mean [tex]\overline x =[/tex] 415
standard deviation = 220
The objective is to calculate the 95% confidence interval for the average increase in number of words students who can read in a minute without losing comprehension.
At 95% confidence interval; level of significance ∝ = 1 - 0.95
level of significance ∝ = 0.05
[tex]z_{\alpha/2} = 0.05/2[/tex]
[tex]z_{\alpha/2} = 0.025[/tex]
The critical value at [tex]z_{\alpha/2} = 0.025[/tex] is 1.96
C.I = [tex]\overline x \pm M.O,E[/tex]
C.I = [tex]\overline x \pm z_{\alpha/2} \dfrac{\sigma }{\sqrt{n}}[/tex]
C.I = [tex]415\pm 1.96 \dfrac{220 }{\sqrt{100}}[/tex]
C.I = [tex]415\pm 1.96 *\dfrac{220 }{10}[/tex]
C.I = [tex]415\pm 1.96 *22[/tex]
C.I = [tex]415\pm 43.12[/tex]
C.I = (371.88 , 458.12)