A mass M = 4 kg attached to a string of length L = 2.0 m swings in a horizontal circle with a speed V. The string maintains a constant angle \theta\:=\:θ = 35.4 degrees with the vertical line through the pivot point as it swings. What is the speed V required to make this motion possible?

Respuesta :

Answer:

The velocity is  [tex]v = 2.84 1 \ m/s[/tex]

Explanation:

The  diagram showing this set up is shown on the first uploaded image (reference Physics website )

From the question we are told that

    The mass is  m =  4 kg

    The  length of the string is [tex]L = 2.0 \ m[/tex]

    The constant angle is  [tex]\theta = 35.4 ^o[/tex]

     

Generally the vertical forces acting on the mass to keep it at equilibrium vertically is mathematically represented as

           [tex]Tcos (\theta ) - mg = 0[/tex]

=>        [tex]mg = Tcos (\theta )[/tex]

Now let the force acting on mass horizontally be k  so from SOHCAHTOA rule

         [tex]sin (\theta ) = \frac{k }{T}[/tex]

=>      [tex]k = T sin \theta[/tex]

Now this k is also equivalent to the centripetal force acting on the mass which is mathematically represented as

          [tex]F_v = \frac{m v^2}{r}[/tex]

So

          [tex]k = F_v[/tex]

Which

=>       [tex]T sin \theta= \frac{ m v^2}{ r }[/tex]

     

So

        [tex]\frac{Tsin (\theta )}{Tcos (\theta )} = \frac{mg}{ \frac{mv^2}{r} }[/tex]

=>      [tex]Tan (\theta ) = \frac{v^2}{ r * g }[/tex]

=>      [tex]v = \sqrt{r * g * tan (\theta )}[/tex]

Now the radius is evaluated using SOHCAHTOA rule as

       [tex]sin (\theta) = \frac{ r}{L}[/tex]

=>    [tex]r = L sin (\theta)[/tex]

substituting values

       [tex]r = 2 sin ( 35.4 )[/tex]

       [tex]r = 1.1586 \ m[/tex]

So

       [tex]v = \sqrt{1.1586* 9.8 * tan (35.4 )}[/tex]

       [tex]v = 2.84 1 \ m/s[/tex]

Ver imagen okpalawalter8
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico