Need answers ASAP!!!! (due today)

Answer:
6. 156.6 cm
7. 687.7’
Step-by-step explanation:
45 cm and 150 cm are the legs of one triangle.
The longest side is the hypotenuse.
Apply Pythagorean theorem, since the two triangles are right triangles.
a² + b² = c²
a and b are the legs, c is the hypotenuse.
45² + 150² = c²
24525 = c²
√24525 = c
c = 156.604597634...
c ≈ 156.6
Brain hang-glided from a 520’ high cliff. He landed 450’ away from the base of the cliff. Create a right triangle and apply Pythagorean theorem. The distance he travelled is the hypotenuse of the triangle. The 520’ and 450’ are the legs.
a² + b² = c²
450² + 520² = c²
c² = 472900
c = √472900
c = 687.677249878...
c ≈ 687.7
Answer: 6) =approx 156.60 cm
7) =approx 687.68'
Step-by-step explanation:
6. Let the shortest side of the triangle is AB=45 cm ( ∡A=90° so ABCD is a rectangle). The middle side AD=150 cm. The longest side is BD
The length of BD can be calculated using Phitagore theorem because triangle BAD ia right angle.
BD=sqrt(AD²+AB²)=sqrt(2025+22500)=approx 156.60 cm
7. So we can create the model of the situation described in this problem.
The model is right-angle triangle ABC with side AB=520' ,side AC=450', right angle is A. So we have to find the length of side BC .
BC is hypotenuse of triangle ABC. We can find it using Phitagore theorem again.
BC=sqrt(AC²+AB²)=sqrt(450²+520²)=sqrt(472900)=approx 687.68'