Respuesta :
Answer:
a) Height reached before coming to rest is 42.86 m
b) Energy lost to friction is 17902.45 J
Explanation:
mass of the motorcycle = 185 kg
speed of the towards the hill = 29 m/s
The wheels weigh 12 kg each
Wheels are annular rings with an inner radius of 0.280 m and outer radius of 0.330 m
a) To go up the hill, the kinetic energy of motion of the motorcycle will be converted to the potential energy it will gain in going up a given height
the kinetic energy of the motorcycle is given as
[tex]KE[/tex] = [tex]\frac{1}{2}mv^{2}[/tex]
where m is the mass of the motorcycle
v is the velocity of the motorcycle
[tex]KE[/tex] = [tex]\frac{1}{2}*185*29^{2}[/tex] = 77792.5 J
This will be converted to potential energy
The potential energy up the hill will be
[tex]PE[/tex] = mgh
where m is the mass
g is acceleration due to gravity 9.81 m/s^2
h is the height reached before coming to rest
[tex]PE[/tex] = 185 x 9.81 x m = 1814.85h
equating the kinetic energy to the potential energy for energy conservation, we'll have
77792.5 = 1814.85h
height reached before coming to rest = 77792.5/1814.85 = 42.86 m
b) if an altitude of 33 m was reached before coming to rest, then the potential energy at this height is
[tex]PE[/tex] = mgh
[tex]PE[/tex] = 185 x 9.81 x 33 = 59890.05 J
The energy lost to friction will be the kinetic energy minus this potential energy.
energy lost = 77792.5 - 59890.05 = 17902.45 J
A) The motorcycle can coast up the hill by ; 42.86m
B) The amount of energy lost to friction : 17902.45 J
A) Determine how high the motorcycle can coast up the hill when friction is neglected
apply the formula for kinetic and potential energies
K.E = 1/2 mv² ---- ( 1 )
P.E = mgH ---- ( 2 )
As the motorcycle goes uphiLl the kinetic energy is converted to potential energy.
∴ K.E = P.E
1/2 * mv² = mgH
∴ H = ( 1/2 * mv² ) / mg ---- ( 3 )
where ; m = 185 kg , v = 29 m/s , g = 9.81
Insert values into equation ( 3 )
H ( height travelled by motorcycle neglecting friction ) = 42.86m
B) Determine how much energy is lost to friction if the motorcycle attains 33m before coming to rest
P.E = mgh = 185 * 9.81 * 33 = 59890.05 J
where : h = 33 m , g = 9.81
K.E = 1/2 * mv² = 77792.5 J ( question A )
∴ Energy lost ( ΔE ) = ( 77792.5 - 59890.05 ) = 17902.45 J
Hence we can conclude that The motorcycle can coast up the hill by ; 42.86m , The amount of energy lost to friction : 17902.45 J.
Learn more : https://brainly.com/question/3586510