Answer:
The speed will be "16.67 m/s".
Explanation:
The given values are:
Distance
= 72 m
Angle
= 30°
Acceleration
= [tex]g(sin \theta-ucos \theta)[/tex]
= [tex](9.8\times sin30^{\circ}) - (0.53\times cos30^{\circ})[/tex]
= [tex]1.929 \ m/s^2[/tex]
Let the speed be "v".
⇒ [tex]v^2=u^2+2as[/tex]
⇒ [tex]v^2=0(2\times 1.929\times 72)[/tex]
⇒ [tex]v^2=277.226[/tex]
⇒ [tex]v=\sqrt{277.776}[/tex]
⇒ [tex]v=16.67 \ m/s[/tex]