Answer: A. [tex]d=\sqrt{(190-7t)^2+(130-4t)^2}[/tex]
B. Minimum distance between them = 18.61 feet.
C. After 28.76 seconds Sven and Rudyard are closest.
Step-by-step explanation:
A) Let (0,0) be the intersection point.
Then, Initial Location of Sven (0,190).
Speed of Sven = 7 feet per second
Then, position of Sven after t seconds = (0,190-7t) [speed = distance x time]
Similarly, Initial position of Rudyard= (130,0)
Speed of Rudyard = 4 feet per second
Position after t seconds = (130-4t,0)
Distance d between Sven and Rudyard t seconds after they start walking:
[tex]d=\sqrt{(190-7t)^2+(130-4t)^2}[/tex]
B) Let [tex]d(t)=\sqrt{(190-7t)^2+(130-4t)^2}\\[/tex]
[tex]d'(t)=2(190-7t)(-7)+(2)(130-4t)(-4)\\\\=130t-3700[/tex]
Put d'(t)=0
[tex]130t-3700=0\\\\\Rightarrow\ t=\dfrac{3700}{130}\approx28.46\ sec[/tex]
Minimum distance :
[tex]d(28.46)=\sqrt{(190-7(28.46))^2+(130-4(28.46))^2}\\\\=\sqrt{346.154}\approx18.61\ feet[/tex]
Hence, the minimum distance between them = 18.61 feet.
c) After 28.76 seconds Sven and Rudyard are closest.