On July 1, Year 1, Danzer Industries Inc. issued $40,000,000 of 10-year, 7% bonds at a market (effective) interest rate of 8%, receiving cash of $37,282,062. Interest on the bonds is payable semiannually on December 31 and June 30. The fiscal year of the company is the calendar year.
1. Journalize the entry to record the amount of cash proceeds from the issuance of the bonds on July 1, Year 1.
2. Journalize the entries to record the following:
A. The first semi-annual interest payment on December 31, Year 1, and the amortization of the bond discount, using the interest method.
B. The interest payment on June 30, Year 2, and the amortization of the bond discount, using the straight-line method.
3. Determine the total interest expense for Year 1.
4. Will the bond proceeds always be less than the face amount of the bonds when the contract rate is less than the market rate of interest?
5. Compute the price of $37,282,062 received for the bonds by using the present value tables.

Respuesta :

Answer:

1.Dr Cash 37,282,062

Dr Discount on bonds payable 2,717,938

  Cr Bonds payable 40,000,000

2a.Dr Interest expense 1,535,896.90

Cr Cash 1,400,000

Cr Discount on bonds payable 135,896.90

b.Dr Interest expense 1,535,896.90

  Cr Cash 1,400,000

  Cr Discount on bonds payable 135,896.90

3.$1,535,896.90

4. Yes

5.$37,282,000

Explanation:

1. Preparation of the Journal entry to record the amount of cash proceeds from the issuance of the bonds on July 1, Year 1.

Dr Cash 37,282,062

Dr Discount on bonds payable 2,717,938

(40,000,000-37,282,062)

  Cr Bonds payable 40,000,000

2. Preparation of the Journal entries to record the following:

a. Journal entry to record the first semiannual interest payment on December 31, Year 1, and the amortization of the bond discount

First coupon payment December 31, Year 1, f

Dr Interest expense 1,535,896.90

(1,400,000+135,896.90)

Cr Cash 1,400,000

Cr Discount on bonds payable 135,896.90

(2,717,938 / 20 coupons = $135,896.90)

b. Journal entry to record the interest payment on June 30, Year 2, and the amortization of the bond discount

June 30, Year 2, second coupon payment

Dr Interest expense 1,535,896.90

    Cr Cash 1,400,000

  Cr Discount on bonds payable 135,896.90

(2,717,938 / 20 coupons = $135,896.90)

3. Calculation to Determine the total interest expense for Year 1.

Cash 1,400,000 + Discount on bonds payable 135,896.90 = $1,535,896.90

4. Yes the bond proceeds will always be less than the face amount of the bonds in a situation where the contract rate is less than the market rate of interest because if we have a high market rate than the coupon, this would mean that the bonds will sell at a discount

5. Computation for the price of $37,282,062 received for the bonds using the present value tables

PV factor, 4%, 20 periods =0.4564

PV annuity factor, 4%, 20 periods =13.590

Present Value (Face value) = $40,000,000 x 0.4564 = $18,256,000

PV of coupon payments = $1,400,000 x 13.590 = $19,026,000

Therefore the bond's market price will be:

Present Value (Face value) +PV of coupon payments

Bond's market price = $18,256,000 + $19,026,000

b

Bond's market price = $37,282,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico