Answer:
$234,000
Explanation:
cost of goods manufactured = beginning work in process + direct materials + direct labor + manufacturing overhead cost applied - ending work in process
cost of goods manufactured = $25,000 + $65,000 + $95,000 + $69,000 - $20,000 = $234,000
cost of goods sold = beginning finished inventory + cost of goods manufactured - ending finished inventory + underapplied overhead
cost of goods sold = $54,000 + $234,000 - $58,000 + $2,000 = $232,000