contestada

A random sample of 64 observations produced a mean value of 86 and standard deviation of 4.5. The 95% confidence interval for the population mean μ is between:_________.

Respuesta :

Answer: (84.876, 87.124)

Step-by-step explanation:

Confidence interval for population mean if population standard deviation is unknown:

[tex]\overline{x}\pm t_{\alpha/2}(\dfrac{s}{\sqrt{n}})[/tex]

, where n= sample size

s= sample standard deviation

[tex]\overline{x}[/tex] = sample mean

[tex]\alpha=[/tex] significance level

[tex]t_{\alpha/2}[/tex] = critical-t value

Given:  n= 64

Degree of freedom = n-1 = 63

s= 4.5

[tex]\overline{x}[/tex] = 86

[tex]\alpha=[/tex] 0.05

[tex]t_{\alpha/2}[/tex] = 1.9983

Now, the required 95% confidence interval would be:

[tex]86\pm (1.9983)(\dfrac{4.5}{\sqrt{64}})\\\\=86\pm (1.9983)(\dfrac{4.5}{8})\\\\=86\pm (1.9983)(0.5625)\\\\\approx86\pm 1.1240\\\\ =(86-1.1240,\ 86+1.1240)\\\\=(84.876,\ 87.124)[/tex]

The 95% confidence interval for the population mean μ is between: (84.876, 87.124)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico