1. Ramirez Company installs a computerized manufacturing machine in its factory at the beginning of the year at a cost of $84,200. The machine's useful life is estimated at 10 years, or 386,000 units of product, with a $7,000 salvage value. During its second year, the machine produces 32,600 units of product. Determine the machine's second-year depreciation and year end book value under the straight-line method.
2. Ramirez Company installs a computerized manufacturing machine in its factory at the beginning of the year at a cost of $84,200. The machine's useful life is estimated at 10 years, or 386,000 units of product, with a $7,000 salvage value. During its second year, the machine produces 32,600 units of product. Determine the machine's second-year depreciation using the double-declining-balance method.

Respuesta :

Answer:

1) Determine the machine's second-year depreciation and year end book value under the straight-line method.

depreciation expense per year = (purchase cost - salvage value) / useful life

depreciation expense per year = ($84,200 - $7,000) / 10 = $7,720

book value at the end of year 2 = $84,200 - ($7,720 x 2) = $68,760

2) Determine the machine's second-year depreciation using the double-declining-balance method.

depreciation year 1 = 2 x 1/10 x $84,200 = $16,840

depreciation year 2 = 2 x 1/10 x $67,360 = $13,472

book value at end of year 2 = $67,360 - $13,472 = $53,888

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico