Respuesta :

Answer:

[tex] \boxed{\sf V = 339.1 \ cm^{3}} [/tex]

Given:

Height (h) = 9 cm

Radius (r) = 6 cm

To Find:

Volume of the cone

Step-by-step explanation:

[tex] \sf Volume \: of \: the \: cone = \frac{1}{3} \pi {r}^{2} h \\ \\ \sf = \frac{1}{3} \times \pi \times {(6)}^{2} \times 9 \\ \\ \sf = \frac{1}{ \cancel{ 3}} \times \pi \times {(6)}^{2} \times \cancel{3} \times 3 \\ \\ \sf = \pi \times {(6)}^{2} \times 3 \\ \\ \sf = \pi \times 36 \times 3 \\ \\ \sf = 108\pi \: {cm}^{3} \\ \\ \sf = 108 \times = 339.12 \: {cm}^{3} \\ \\ \sf \approx 339.1 \ cm^{3} [/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico