A metal cube
of
side 4.4cm was melted
and the molten material used to make a Sphere
Find to 3 significant figures the radius of
the
sphere [take It - 22/7]​.

Respuesta :

fichoh

Answer: 2.73 cm

Step-by-step explanation:

Given that :

Side (a) of cube = 4.4cm

Volume of a cube (V) = a^3

V = 4.4^3

V = 85.184cm^3

Therefore, volume of the sphere made = 85.184cm^3

Volume of sphere = 4/3 πr^3

Where r = radius

85.184 = (4/3)*(22/7)*r^3

85.184 = (88/21)*r^3

85.184 = 4.1905 * r^3

r^3 = 85.184 / 4.1905

r^3 = 20.327884

Take the cube root of both sides

r = 2.73 cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico