yolandamoreno2424
yolandamoreno2424 yolandamoreno2424
  • 26-07-2020
  • Mathematics
contestada

A subscription for 15 magazines cost $45. the same company is offereing 25 magazines for $70. which is a better deal? why?

Respuesta :

thepingu
thepingu thepingu
  • 26-07-2020

Answer:

25 magazines for $70. (For why, read explanation)

Step-by-step explanation:

We can find the unit price of each of these deals by dividing the cost and the quantity.

[tex]\frac{45}{15}[/tex] = 3, so the first deal is $3 per magazine.

[tex]\frac{70}{25}[/tex] = 2.8, so the second deal is $2.80 per magazine.

Therefore, 25 magazines for $70 is a better deal.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Because this element is the basis of organic substances, its unstable isotope, ________, can be used to find the age of organic material found in fossils.
In running a home business, it is important to keep accurate financial records. true false
All the factors of 87
What stage occurs between the 4 cell and 16 cell stage of development
How could speculators profit from Hamilton plan to settle the national debt
how does the lady in black function in the novel?
Choose the word that best fills in the blank was rampant about weather it not the company was closing
I need this simple question answered pls
Which takes longer,primary succession ot secondary succession?explain?
Why does the french and indian war important to american history?