Respuesta :

Answer:

Explanation:

object distance u = -58.2 cm .

Focal length f = -18.1 cm .

from lens formula

[tex]\frac{1}{v} - \frac{1}{u} =\frac{1}{f}[/tex]

Putting the values in the formula

[tex]\frac{1}{v} + \frac{1}{58.2} =- \frac{1}{18.1}[/tex]

[tex]\frac{1}{v} + .017=-.055[/tex]

[tex]\frac{1}{v}[/tex] = - .072

v = -13.80 cm

magnification

[tex]\frac{v}{u}[/tex]

= [tex]\frac{13.80}{58.2}[/tex]

= .237 .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico