565 grams = 565.1000
=0.565 kg (H20)
molar mass (Potassium Chloride),
mass of Potassium + Mass of Chloride,
39.0983 + 35.453
=74 5513 g 1 mol
Given - 968 grams (Potassium chloride)
{ (9.68 g KCI) }
(74.5513 g KCI mol)
0.565 kg H2O
( 0.23 mol / kg ) - about ,
solution =0.23 in KCI
[0.23] m KCI
Learn more about Solutions at https://brainly.com/question/24372553
#SPJ2