Answer:
The amount of loss to Alpha is $17700.
Explanation:
Given income sharing ratio = 1:2
The capital balance of Alpha = $42600
The capital balance of Beta = $88200
Total capital balance (Alpha + Beta) [tex]= $42600 + $88200 = $130800[/tex]
The cash balance available = $77700
Loss = 130800 – 77700 = $ 53100
The share of loss allocated to Alpha:
[tex]= 53100 \times \frac{1}{3} \\= $17700[/tex]
Therefore, the amount of loss to Alpha is $17700.