Answer: 25 Ohms
Explanation:
From this question, the following parameters are given:
Voltage V = 1.5 v
Current I = 0.03A
From Ohm's law;
V = IR
Where R = resultant resistance of the two resistors.
Substitute V and I into the formula and make resultant R the subject of formula.
1.5 = 0.03 × R
R = 1.5/0.03
R = 50 Ohms
From the question, it is given that Thr two equal resistors are connected in series.
R = R1 + R2
But R1 = R2
50 = 2R1
R1 = 50/2
R1 = 25
R1 = R2 = 25 Ohms
Therefore, the resistors must each have a value of 25 Ohms