Answer:
The estimated cost of the inventory on May 31 using the retail method is $5,528
Explanation:
In order to calculate the estimated cost of the inventory on May 31 using the retail method we would have to make the following calculation:
estimated cost of the inventory=(total retail-total sales)*ratio of cost to retail price
ratio of cost to retail price=$24,440+$42,030/$40,740+$60,030
ratio of cost to retail price=$66,470/$100,770
ratio of cost to retail price=65.96%
estimated cost of the inventory=($40,740+$60,030-$92,390)*65.96%
estimated cost of the inventory=$5,528
The estimated cost of the inventory on May 31 using the retail method is $5,528