Explanation:
(a) The period of a wave is the time required for one complete cycle. In this case, we have the time of five cycles. So:
[tex]T=\frac{t}{n}\\\\T=\frac{50.2s}{5}\\T=10.04s[/tex]
(b) The frequency of a wave is inversely proportional to its period:
[tex]f=\frac{1}{T}\\f=\frac{1}{10.04s}\\f=0.01Hz[/tex]
(c) The wavelength is the distance between two successive crests, so:
[tex]\lambda=30.2m[/tex]
(d) The speed of a wave is defined as:
[tex]v=f\lambda\\v=(0.1Hz)(30.2m)\\v=3.02\frac{m}{s}[/tex]