Respuesta :

Answer:

0.04838J

Explanation:

Heat is a form of energy that is transferred from one body to another as the result of a difference in temperature between the bodies , here heat is added to the water as a result of temperature change of 0.364 degreesC

Given:change in temperature=0.364

Mass of water=0.0318g

But we need specific heat capacity of water which is

4.2 J/g°C

Then we can calculate How much heat is added by using below formula

Energy = Mass * specific heat capacity *(change in temperature)

energy =0.0318g* 4.18g*0.364

=0.04838J

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico