Respuesta :
The distance past the edge that the man will get before the plank starts to tip is; 0.4285 m
We are given;
Mass of plank; m = 30 kg
Length of plank; L = 6m
Mass of man; M = 70 kg
Since the plank has 2 supports which are the deck of the ship, then it means that, we can take moments about the right support before the 2m stick out of the plank.
Thus;
Moment of weight of plank about the right support;
τ_p = mg((L/2) - 2)
τ_p = 30 × 9.8((6/2) - 2)
τ_p = 294 N.m
Moment of weight of man about the right support;
τ_m = Mgx
where x is the distance past the edge the man will get before the plank starts to tip.
τ_m = 70 × 9.8x
τ_m = 686x
Now, moment of the board is counterclockwise while that of the man is clockwise. Thus;
τ_m = τ_p
686x = 294
x = 294/686
x = 0.4285 m
Read more at; https://brainly.com/question/22150651