Answer:
[tex]t=\frac{2045-2058}{\frac{13}{\sqrt{22}}}=-4.69[/tex]
The degrees of freedom are given by:
[tex]df=n-1=22-1=21[/tex]
And the p value would be given by:
[tex]p_v =2*P(t_{21}<-4.69)=0.000125[/tex]
Since the p value is a very low compared to the significance level we have enough evidence to reject the null hypothesis and we can conclude that the true mean is not significantly different from 2058 mm at the significance level of 0.1 (10%) given
Step-by-step explanation:
Information given
[tex]\bar X=2045[/tex] represent the sample mean
[tex]s=13[/tex] represent the standard deviation
[tex]n=22[/tex] sample size
[tex]\mu_o =2058[/tex] represent the value to test
[tex]\alpha=0.1[/tex] represent the significance level
t would represent the statistic
[tex]p_v[/tex] represent the p value
Hypothesis to test
We want to cehck if the true mean for this case is equal to 2058 or not, the system of hypothesis would be:
Null hypothesis:[tex]\mu = 2058[/tex]
Alternative hypothesis:[tex]\mu \neq 2058[/tex]
The statistic for this case is given by:
[tex]t=\frac{\bar X-\mu_o}{\frac{s}{\sqrt{n}}}[/tex] (1)
And replacing we got:
[tex]t=\frac{2045-2058}{\frac{13}{\sqrt{22}}}=-4.69[/tex]
The degrees of freedom are given by:
[tex]df=n-1=22-1=21[/tex]
And the p value would be given by:
[tex]p_v =2*P(t_{21}<-4.69)=0.000125[/tex]
Since the p value is a very low compared to the significance level we have enough evidence to reject the null hypothesis and we can conclude that the true mean is not significantly different from 2058 mm at the significance level of 0.1 (10%) given