Answer:
10.8 mm
Explanation:
Step 1: Calculate the volume (V) of the copper cylinder
The cylinder has a mass of 94.6754 g and a density of 8.96 g/cm³. The volume of the cylinder is:
[tex]94.6754 g \times \frac{1cm^{3} }{8.96g} = 10.6 cm^{3}[/tex]
Step 2: Calculate the length (h) of the copper cylinder
The diameter (d) of the copper cylinder is 3.52 cm. We can calculate the length using the following expression.
[tex]V = \pi \times (\frac{d}{2})^{2} \times h\\h = \frac{4V}{\pi \times d^{2} } = \frac{4(10.6cm^{3} )}{\pi \times (3.52cm)^{2} } = 1.08 cm[/tex]
Step 3: Convert the length to millimeters
We will use the relationship 1 cm = 10 mm.
[tex]1.08cm \times \frac{10mm}{1cm} = 10.8 mm[/tex]