Answer:
1. Prime Costs $ 600,000
2. Total Manufacturing Costs $ 770,000
3. Cost of goods manufactured $ 754,000
4. Cost of Goods Sold $ 763,000
5: Over applied Overhead= $ 70,000
Explanation:
Add ing Direct Materials and Direct Labor gives Prime Costs.
Bodin Company
January 1 Raw material 134,000
Add Raw material purchased $190,000
Less January 31 Raw material 124,000
Direct Materials Used $ 200,000
Direct labor 400,000
1.Prime Costs $ 600,000
Actual manufacturing overhead 170,000
2. Total Manufacturing Costs $ 770,000
Adding Prime Costs to the Actual Manufacturing Overhead gives Total Manufacturing Costs.
2. Total Manufacturing Costs $ 770,000
Add January 1 Work in process 235,000
Cost of Goods Available for Manufacture $ 1005,000
Less January 31 Work in process 251,000
3. Cost of goods manufactured $ 754,000
Adding Opening Work in Process to Total Manufacturing Costs and Subtracting Closing Work in Process from Total Manufacturing Costs the gives Cost of goods manufactured .
3. Cost of goods manufactured $ 754,000
Add January 1 Finished goods $126,000
Cost of Goods Available for Sale $ 880,000
Less January 31 Finished goods $117,000
4. Cost of Goods Sold $ 763,000
Adding Opening Finished goods to Cost of Goods Manufactured and Subtracting Closing Finished goods from Cost of Goods Manufactured the gives Cost of goods sold .
Applied Manufacturing Overhead= 60% of 400,000= $ 240,000
Actual Overhead $ 170,000
5: Over applied Overhead= Applied Overhead Less Actual Overhead
= 240,000- 170,000= $ 70,000
Actual Applied $240,000
$ 170,000
Over Applied
$ 70,000
$ 240,000 $ 240,000