Answer:
Unitary overhead cost= $2.2
Explanation:
Giving the following information:
Activity Cost Budgeted Product A Product B
Activity 1 $95,000 3,800 3,600
Activity 2 $70,000 5,300 6,300
Activity 3 $109,000 3,300 6,050
The annual production and sales level of Product B is 70,350 units.
First, we need to calculate the predetermined overhead rate for each activity cost pool. We will use the following formula:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Activity 1= 95,000/ (3,800 + 3,600)= $12.84
Activity 2= 70,000/ (5,300 + 6,300)= $6.03
Activity 3= 109,000/ (3,300 + 6,050)= $11.66
Now, we need to calculate the total allocated overhead for product B:
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Product B= 12.84*3,600 + 6.03*6,300 + 11.66*6,050= $154,756
Unitary overhead cost= 154,756/70,350= $2.2