A national college researcher reported that 65% of students who graduated from high school in 2012 enrolled in college. Twenty nine high school graduates are sampled. Round the answers to four decimal places.
(a) What is the probability that exactly 17 of them enroll in college? The probability that exactly 17 of them enroll in college is_______
(b) What is the probability that more than 14 enroll in college? The probability that more than 14 enroll in college is_______ .
(c) What is the probability that fewer than 11 enroll in college? The probability that fewer than 11 enroll in college is_______ .
(d) Would it be unusual if more than 24 of them enroll in college? It (Choose one) be unusual if more than 24 of them enroll in college since the probability is ________.

Respuesta :

Answer:

a) The probability that exactly 17 of them enroll in college is 0.116.

b) The probability that more than 14 enroll in college is 0.995.

c) The probability that fewer than 11 enroll in college is 0.001.

d) It would be be unusual if more than 24 of them enroll in college since the probability is 0.009.

Step-by-step explanation:

We can model this with a binomial distribution, with n=29 and p=0.65.

The probability that k students from the sample who graduated from high school in 2012 enrolled in college is:

[tex]P(x=k) = \dbinom{n}{k} p^{k}(1-p)^{n-k}\\\\\\P(x=k) = \dbinom{29}{k} 0.65^{k} 0.35^{29-k}\\\\\\[/tex]

a) The probability that exactly 17 of them enroll in college is:

[tex]P(x=17) = \dbinom{29}{17} p^{17}(1-p)^{12}=51895935*0.0007*0=0.116\\\\\\[/tex]

b) The probability that more than 14 of them enroll in college is:

[tex]P(X>14)=\sum_{15}^{29} P(X=k_i)=1-\sum_{0}^{14} P(X=k_i)\\\\\\P(x=0)=0\\\\P(x=1)=0\\\\P(x=2)=0\\\\P(x=3)=0\\\\P(x=4)=0\\\\P(x=5)=0\\\\P(x=6)=0\\\\P(x=7)=0\\\\P(x=8)=0\\\\P(x=9)=0\\\\P(x=10)=0.001\\\\P(x=11)=0.002\\\\P(x=12)=0.005\\\\P(x=13)=0.013\\\\P(x=14)=0.027\\\\\\P(X>14)=1-0.005=0.995[/tex]

c) Using the probabilities calculated in the point b, we  have:

[tex]P(X<11)=\sum_0^{10}P(X=k_i)\approx0.001[/tex]

d) The probabilities that more than 24 enroll in college is:

[tex]P(X>24)=\sum_{25}^{29}P(X=k_i)\\\\\\ P(x=25) = \dbinom{29}{25} p^{25}(1-p)^{4}=23751*0*0.015=0.007\\\\\\P(x=26) = \dbinom{29}{26} p^{26}(1-p)^{3}=3654*0*0.043=0.002\\\\\\P(x=27) = \dbinom{29}{27} p^{27}(1-p)^{2}=406*0*0.123=0\\\\\\P(x=28) = \dbinom{29}{28} p^{28}(1-p)^{1}=29*0*0.35=0\\\\\\P(x=29) = \dbinom{29}{29} p^{29}(1-p)^{0}=1*0*1=0\\\\\\\\P(X>24)=0.007+0.002+0+0+0=0.009[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS