Explanation:
We have,
Mass of an object is 0.5 kg
Force constant of the spring is 157 N/m
The object is released from rest when the spring is compressed 0.19 m.
(A) The force acting on the object is given by :
F = kx
[tex]F=157\times 0.19\\\\F=29.83\ N[/tex]
(B) The force is simply given by :
F = ma
a is acceleration at that instant
[tex]a=\dfrac{F}{m}\\\\a=\dfrac{29.83}{0.5}\\\\a=59.66\ m/s^2[/tex]