During a fancy fair organized at school, the total amount of money collected was $54 000. The following table represents the amount of money collected from the different items:
Food and drinks: 27 000
Entertainment: 6000
Games: 12 000
Donations: 9000
What percentage of the money collected does each item represent? ​

Respuesta :

Answer: Collected amount÷total amount x 100

Step-by-step explanation:

Food and drinks = [tex]\frac{27000}{54000}[/tex] x 100 = 50%

Entertainment = [tex]\frac{6000}{54000}[/tex] x 100 = 11% (11.1 - .1 recurring)

Games = [tex]\frac{12000}{54000}[/tex] x 100 = 22% (22.2- .2 recurring)

Donations = [tex]\frac{9000}{54000}[/tex] x 100 = 17% (16.6- .6 recurring)

Double checking - 50 + 11 + 22 + 17 = 100%

Hope this helps! :)

Answer:

Food & drinks = 50%

Entertainment = 11.1%

Games = 22.2%

Donations = 16.7%

Step-by-step explanation:

Basically, divide all of the amounts to $54000.

What I did was divide them, my answers are basically close to the exact percentage.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico