A titration of 25.0 mL of a solution of the weak base aniline, C6H5NH2, requires 25.67 mL of 0.175 M HCl to reach the equivalence point.C6H5NH2(aq) + HCl(aq)--> C6H5NH3+ (aq) + Cl- (aq)The Kb for aniline, C6H5NH2, is 4.0 x10-10a. What was the concentration of aniline in the original solution?b. What is the concentration of C6H5NH3+at the equivalence point (AND after equilibrium is established)?c. What is the pH of the solution at the equivalence point?

Respuesta :

Answer:

a. 0.180M of C₆H₅NH₂

b. 0.0887M C₆H₅NH₃⁺

c. pH = 2.83

Explanation:

a. Based in the chemical equation:

C₆H₅NH₂(aq) + HCl(aq) → C₆H₅NH₃⁺(aq) + Cl⁻(aq)

1 mole of aniline reacts per mole of HCl

Moles required to reach equivalence point are:

Moles HCl = 0.02567L ₓ (0.175mol / L) = 4.492x10⁻³ moles HCl = moles C₆H₅NH₂

As the original solution had a volume of 25.0mL = 0.0250L:

4.492x10⁻³ moles C₆H₅NH₂ / 0.0250L = 0.180M of C₆H₅NH₂

b. At equivalence point, moles of C₆H₅NH₃⁺ are equal to initial moles of C₆H₅NH₂, that is 4.492x10⁻³ moles

But now, volume is 25.0mL + 25.67mL = 50.67mL = 0.05067L. Thus, molar concentration of C₆H₅NH₃⁺ is:

[C₆H₅NH₃⁺] = 4.492x10⁻³ moles / 0.05067L = 0.0887M C₆H₅NH₃⁺

c. At equivalence point you have just 0.0887M C₆H₅NH₃⁺ in solution. C₆H₅NH₃⁺ has as equilibrium in water:

C₆H₅NH₃⁺(aq) + H₂O(l) → C₆H₅NH₂ + H₃O⁺

Where Ka = Kw / Kb = 1x10⁻¹⁴ / 4.0x10⁻¹⁰ =

2.5x10⁻⁵ = [C₆H₅NH₂] [H₃O⁺] / [C₆H₅NH₃⁺]

When the system reaches equilibrium, molar concentrations are:

[C₆H₅NH₃⁺] = 0.0887M - X

[C₆H₅NH₂] = X

[H₃O⁺] = X

Replacing in Ka formula:

2.5x10⁻⁵ = [X] [X] / [0.0887M - X]

2.2175x10⁻⁶ - 2.5x10⁻⁵X = X²

0 = X² + 2.5x10⁻⁵X - 2.2175x10⁻⁶

Solving for X:

X = -0.0015 → False solution. There is no negative concentrations.

X = 0.001477 → Right solution.

As [H₃O⁺] = X, [H₃O⁺] = 0.001477

Knowing pH = -log [H₃O⁺]

pH = -log 0.001477

pH = 2.83

a. The concentration of aniline in the original solution is 0.180M.

b. The concentration of C₆H₅NH₃⁺ is 0.0887M

c. The pH of the solution at the equivalence point = 2.83

Chemical reaction can be represented as:

C₆H₅NH₂(aq) + HCl(aq) → C₆H₅NH₃⁺(aq) + Cl⁻(aq)

1 mole of aniline reacts per mole of HCl

Moles required to reach equivalence point are:

Moles HCl = 0.02567L * (0.175mol / L)

= 4.492*10⁻³ moles HCl = moles C₆H₅NH₂

As the original solution had a volume of 25.0mL = 0.0250L:

4.492x10⁻³ moles C₆H₅NH₂ / 0.0250L = 0.180M of C₆H₅NH₂

b.

At equivalence point, moles of C₆H₅NH₃⁺ are equal to initial moles of C₆H₅NH₂, that is 4.492x10⁻³ moles

But now, volume is 25.0mL + 25.67mL = 50.67mL = 0.05067L. Thus, molar concentration of C₆H₅NH₃⁺ is:

[C₆H₅NH₃⁺] = 4.492x10⁻³ moles / 0.05067L = 0.0887M C₆H₅NH₃⁺

c. Calculation for pH:

C₆H₅NH₃⁺(aq) + H₂O(l) → C₆H₅NH₂ + H₃O⁺

Where,

Ka = Kw / Kb = 1x10⁻¹⁴ / 4.0x10⁻¹⁰

2.5x10⁻⁵ = [C₆H₅NH₂] [H₃O⁺] / [C₆H₅NH₃⁺]

When the system reaches equilibrium, molar concentrations are:

[C₆H₅NH₃⁺] = 0.0887M - x

[C₆H₅NH₂] = x

[H₃O⁺] = x

Replacing in dissociation formula:

2.5*10⁻⁵ = [x] [x] / [0.0887M - x]

2.2175*10⁻⁶ - 2.5x10⁻⁵x = x²

0 = x² + 2.5*10⁻⁵x - 2.2175*10⁻⁶

Solving for x:

x = 0.001477

As [H₃O⁺] = x, [H₃O⁺] = 0.001477

As we know, pH = -log [H₃O⁺]

pH = -log 0.001477

pH = 2.83

Find more information about pH here:

brainly.com/question/22390063

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico