You want the current amplitude through a inductor with an inductance of 4.70 mH (part of the circuitry for a radio receiver) to be 2.40 mA when a sinusoidal voltage with an amplitude of 12.0 V is applied across the inductor. What frequency is required?

Respuesta :

Answer:

f = 1.69*10^5 Hz

Explanation:

In order to calculate the frequency of the sinusoidal voltage, you use the following formula:

[tex]V_L=\omega iL=2\pi f i L[/tex]         (1)

V_L: voltage = 12.0V

i: current  = 2.40mA = 2.40*10^-3 A

L: inductance = 4.70mH = 4.70*10^-3 H

f: frequency = ?

you solve the equation (1) for f and replace the values of the other parameters:

[tex]f=\frac{V_L}{2\pi iL}=\frac{12.0V}{2\pi (2.4*10^{-3}A)(4.70*10^{-3}H)}=1.69*10^5Hz[/tex]      

The frequency of the sinusoidal voltage is f

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico