Refer to the Scheer Industries example in Section 8.2. Use 6.83 days as a planning value for the population standard deviation.
a. Assuming 95% confidence, what sample size would be required to obtain a margin of error of 1 days (round up to the next whole number)?
b. Assuming 90% confidence, what sample size would be required to obtain a margin of error of 2.5 days (round up to the next whole number)?

Respuesta :

Answer:

a)Sample size  would be required to obtain a margin of error of 1 days is

n = 179

b) sample size would be required to obtain a margin of error of 2.5 days is n = 20

Step-by-step explanation:

step(i):-

Given Population standard deviation  = 6.83 days

a) Given margin of error = 1 day

The margin of error is determined by

[tex]M.E = \frac{Z_{\alpha } S.D }{\sqrt{n} }[/tex]

Step(ii):-

Given 95 % of confidence level

Now the critical value Z₀.₀₅ = 1.96

[tex]1 = \frac{1.96 X 6.83 }{\sqrt{n} }[/tex]

√n = 13.38

Squaring on both sides, we get

n =  179.206

b)

step(i):-

a) Given margin of error = 2.5 day

The margin of error is determined by

[tex]M.E = \frac{Z_{\alpha } S.D }{\sqrt{n} }[/tex]

Step(ii):-

Given 90 % of confidence level

Now the critical value Z₀.₁₀ = 1.645

[tex]2.5= \frac{1.645 X 6.83 }{\sqrt{n} }[/tex]

Cross multiplication , we get

[tex]\sqrt{n} = \frac{1.645 X 6.83 }{2.5 }[/tex]

√n   = 4.494

Squaring on both sides, we get

n = 20.19

Final answer:-

a)Sample size  would be required to obtain a margin of error of 1 days is

n = 179

b) sample size would be required to obtain a margin of error of 2.5 days is n = 20

ACCESS MORE
EDU ACCESS