Respuesta :
to part A the answer is :5 mm/year
to part B the answer is: 5,000 meters east
and finally for part c the answer is new ocean floor
Hope I helped :D
The rate of motion of the Amur plate is 0.005 meters (m) per year; whereas the plate will move 5,000 meters (m) east after 1 million years. Moreover, a NEW OCEAN FLOOR will form between the Amur and Eurasian plates.
- The rate of motion (R) can be calculated as:
R = 125,000 meters (m) /25,000,000 years = 0.005 m/year
- The movement of the plate can be estimated as:
1 year _____________ 0.005 m east
1,000,000 years ____ X = 1,000,000 x 0.005 >>
X = 5,000 meters east
- It is well known that new seafloors are continually formed in regions where oceanic plates move apart during seafloor spreading. In this case, a new ocean floor will form between the Amur and Eurasian plates.
In conclusion, the rate of motion of the Amur plate is 0.005 meters (m) per year; whereas the plate will move 5,000 meters (m) east after 1 million years. Moreover, a NEW OCEAN FLOOR will form between the Amur and Eurasian plates.
Learn more in:
https://brainly.com/question/15115188?referrer=searchResults