I need help I don’t really get it

Answer:
The answer is 17.75%.
Explanation:
We are given [tex]NH_{3}[/tex] (ammonia) as a chemical formula. We want to find the percent composition of the formula.
We are given the atomic masses of each element: [tex]H = 1.008 amu[/tex] and [tex]N = 14.01 amu[/tex]. Then, we need to find out how many atoms are present of each element in the compound.
N has one atom (no subscript present). H has three atoms (subscript of 3 is present).
Now, we simply multiply the masses of each element by the number of atoms present of that element.
[tex]H = 1.008amu * 3atoms = 3.024amu[/tex]
[tex]N = 14.01amu * 1 atom = 14.01 amu[/tex]
Then, we add up those products to get the mass of the formula.
[tex]3.024amu + 14.01amu = 17.034amu[/tex]
Finally, we divide the masses of each element by the mass of the formula to get the percentages of each element present in the compounds.
For hydrogen:
[tex]\frac{3.024amu}{17.034 amu} =0.1775[/tex]
[tex]0.1775 * 100 = 17.75[/tex]
Hydrogen atoms account for 17.75% of the compound.
For nitrogen:
[tex]\frac{14.01amu}{17.034amu} = 0.8225[/tex]
[tex]0.8225 * 100 = 82.25[/tex]
Nitrogen atoms account for 82.25% of the compound.
For an extra step, add up the percentages to make sure you get within 100 ± 0.01. Otherwise, you may have rounded incorrectly or miscalculated somewhere within your work.
Hope this helps!