Answer:
0.5188 M or 0.5188 mol/L
Explanation:
Concentration is calculated as molarity, which is the number of moles per litre.
***Molarity is represented by either "M" or "c" depending on your teacher. I will use "c".
The formula for molarity is:
[tex]c = \frac{n}{V}[/tex]
n = moles (unit mol)
V = volume (unit L)
Find the molar mass (M) of potassium hydroxide.
[tex]M_{KOH} = \frac{39.098 g}{mol}+\frac{16.000 g}{mol}+\frac{1.008 g}{mol}[/tex]
[tex]M_{KOH} = 56.106 \frac{g}{mol}[/tex]
Calculate the moles of potassium hydroxide.
[tex]n_{KOH} = \frac{14.555 g}{1}*\frac{1mol}{56.106g}[/tex]
[tex]n_{KOH} = 0.25941(9)mol[/tex]
Carry one insignificant figure (shown in brackets).
Convert the volume of water to litres.
[tex]V = \frac{500.0mL}{1}*\frac{1L}{1000mL}[/tex]
[tex]V = 0.5000L[/tex]
Here, carrying an insignificant figure doesn't change the value.
Calculate the concentration.
[tex]c = \frac{n}{V}[/tex]
[tex]c = \frac{0.25941(9)mol}{0.5000 L}[/tex]
[tex]c = 0.5188(3) \frac{mol}{L}[/tex] <= Keep an insignificant figure for rounding
[tex]c = 0.5188 \frac{mol}{L}[/tex] <= Rounded up
[tex]c = 0.5188M[/tex] <= You use the unit "M" instead of "mol/L"
The concentration of this standard solution is 0.5188 M.